OCHOČENÍ

Kontaktní zvíře?

Agama vousatá patří mezi plazy, kteří si dokážou zvyknout na kontakt s člověkem. Žádný plaz nelze považovat za mazlíčka na hraní. Na to jsou psi a kočky. Jde ovšem docílit toho, aby se nás agama nebála, nechala se vzít do ruky a nestresovalo jí to.

Když si přivezeme domů malou agamku, musíme jí nechat několik dní, aby si zvykla na nové prostředí. Poté můžeme pomalu začít s ochočováním. Záleží na konkrétním jedinci. Některé agamy jsou krotké a nevadí jim kontakt s člověkem, jiné se bojí a trvá než si najdou k majiteli důvěru. Začít bychom měli s krmením z pinzety a z ruky, aby si zvykla, že ruka znamená něco dobrého. Když je agamka větší, tak ji můžeme začít brát občas do ruky a nechat třeba proběhnout po pokoji. Vždy ovšem pod dohledem. Můj agamák Gery například kouše kabely. Proto musím dát vše nebezpečné pryč a hlídat ho. Pokud si agama zvykne, není problém jí brát v léte ven, či s ní trávit odpoledne u televize či práce na počítači. Vždy ale musíme myslet na to, že v teráriu má zvíře vše, co potřebuje a je mu tam nejlépe. Proto nemůžeme agamu ráno vyndat a večer vrátit. Většina z nás asi nemá doma 40 a více °C, aby agamka měla teplotu jakou potřebuje. Musíme tedy čas mimo terárium vždy přizpůsobit jejím potřebám.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky